Kakovostna otroška postelja je ključna za dober razvoj otroka

NajOglasi.com

Prva otroška postelja mora imeti ravno posteljno dno in čim bolj trdo vzmetnico.

Nekateri strokovnjaki so prepričani, da bi morali otroci v prvih mesecih spati na popolnoma ravnem in trdem ležišču, saj edino slednje omogoča najboljši nevrološki razvoj. Hrbtenica v prvih mesecih ni še dovolj razvita in zaradi tega rabi veliko mero pozornosti. Če otrok spi na mehkem ležišču, se lahko hrbtenica krivo zaraste in slednje vodi v krivo hrbtenico, kar bo otrok občutil šele tekom odraščanja. Nakup otroške posteljice je torej zelo pomembna naloga, predvsem pa je pomembno, da se starši glede same kakovosti posvetujejo s strokovnjakom, ki bo znal svetovati, kateri jogi je za otroka najbolj primeren. Prav tako se majhnemu otroku ne sme dati vzglavnika, ki bi še dodatno držal hrbtenico v nepravilni legi.

V prvih mesecih otrokovega življenja lahko starši z nepravilnimi oziroma napačnimi odločitvami naredijo otroku veliko škode, predvsem pa vplivajo na njegov zdrav razvoj. Strokovnjaki so mnenja, da otrok v svojem prvem letu nikakor nima težnje po vzglavniku in ga dejansko ne potrebuje. Če pa starši menijo, da otrok potrebuje vzglavnik, naj izberejo takšnega, ki bo ohranil hrbtenico v ravni liniji, torej najtanjši možen vzglavnik. V prvih mesecih bi moral otrok spati največ časa na boku, čim manj časa na trebuščku, saj lahko pride do smrti v posteljici, prav zaradi tega je pomembno, kako otroka oblagamo.

otroška postelja

V tem primeru so smiselni vzglavniki, vendar le za ohranjanje lege na boku in nikakor zato, da bi jih namestili pod glavo. Čim otrok odraste in se odločimo, da je čas za nakup primernega vzglavnika, pa pazimo, da slednji ni premehek ali pretrd. Pretanek vzglavnik v kasnejših letih ni smiseln, saj z njim ne dosežemo ustrezne lege. Bolj tanki vzglavniki so primerni za tiste, ki spijo veliko na trebuhu ali hrbtu, nekoliko debelejši pa za tiste, ki spijo na boku. Otroška posteljica je sestavljena tudi iz odeje. Odeja mora biti lahka. Najbolje je, da je ločena za poletne mesece in zimske mesece. Otroke ponoči ne sme zebsti, hkrati pa ne smemo otroka preveč pokriti, da bo pod odejo ves moker, saj bo s tem njegovo spanje slabo in se bo zjutraj zbudil utrujen.

Najti moramo neko ravnotežje. Je pa res, da se tukaj ljudje razlikujemo, nekateri imajo raje topleje, spet drugi hladneje, nekaterim je hitro vroče, spet drugim ne. Treba je najprej spoznati svojega otroka in šele nato ukrepati in kupiti primerno posteljnino. Pri nakupu posteljnine pazimo, da je iz naravnih materialov, ki so okolju in otrokovemu zdravju neškodljivi. Perje se pri otrocih ne priporoča, saj se lahko v perju zaredijo pršice in ponovno povzročijo alergijo, prav tako je perje dokaj težko čistiti. Najbolje je, da se kupijo odeje, ki so pralne, ki se jih z lahkoto neguje in ki so čim bolj lahke. Izbirate lahko med različnimi tipi volj, za vzglavnik pa najdemo tudi druga naravna polnila. Otroška posteljica naj bo kraj, kamor se otrok z veseljem vrača, kjer preživi veliko časa in katera mu je čim bolj udobna.

Otroške posteljice morajo biti kupljene in sestavljene po otrokovih željah, ki se lahko razlikujejo od želj staršev.